En kvinne var plaget med økende grå stær i begge øyne. Tilstanden var verst på høyre øye, og hun ble derfor først operert med innsetting av kunstig linse på dette øyet. Operasjonen var vellykket.
Grunnet forverring av grå stær på venstre øye ble hun operert med samme metode også på dette øyet. Under operasjonen oppsto det en rift i linsekapselen da linsen med grå stær skulle fjernes. På grunn av komplikasjonen kunne ikke grå stær fjernes fullstendig og ny linse settes inn. Det ble utført to reoperasjoner hvor man prøvde å fjerne resten av linsen som var falt bakover, men denne ble ikke funnet.
To måneder senere ble hun operert på nytt med innsetting av kunstig linse i forkammeret. Grunnet væske i netthinnens skarpsynsområde og en annen plassering av linsen som følge av kapselriften, har synet forverret seg i forhold til før grå stær-operasjonen.
Kvinnen krever erstatning for komplikasjonene som oppsto under operasjonen. Dette har medført at hun ser dårligere enn før inngrepet, og at hun har synsforstyrrelser som også påvirker det andre øyet.
Sakkyndig vurdering
Saken er vurdert av sakkyndig som er spesialist i øyesykdommer. Sakkyndig uttaler at grunnen til at det ble en rift i linsekapselen var at det forelå svinn av det nettverket av "tråder" som holder linsen på plass. Dette medførte at grå stær ikke kunne fjernes fullstendig og man kunne ikke implantere en kunstig linse på dette tidspunktet.
Sakkyndig spesialist mener at det er klar sammenheng mellom komplikasjonene som oppsto under operasjonen og betydelig dårligere syn enn forventet. Han mener at det var greit grunnlag for å utføre inngrepet.
Den aktuelle komplikasjonen oppstår i fire til fem prosent av alle operasjoner for grå stær. Sakkyndig mener at hun har fått oppfølging som normalt ved denne type komplikasjoner. Skaden består i noe mindre gunstige optiske forhold med en noe annen plassering av linsen enn normalt. Den økte væskeansamlingen i netthinnens skapsynsområde har gjort skarpsynet dårligere.
NPEs vurdering
For å ha rett til erstatning, må det i utgangspunktet foreligger svikt i behandlingen. I noen tilfeller kan det likevel gis erstatning hvis skaden er spesielt stor eller uventet, selv om det ikke foreligger svikt.
I denne saken mener NPE at det er sammenheng mellom grå stær-operasjonen og riften i linsekapselen. Skaden medførte flere reoperasjoner og redusert syn. Men det foreligger ingen svikt i behandlingen. Det var godt grunnlag for å gjøre inngrepet som ble utført etter gjeldende medisinske prinsipper og retningslinjer. Ut fra operasjonsbeskrivelsen er det ikke noe som tyder på at det ble gjort noen feil under inngrepet.
Kapselrift er en kjent og ikke uvanlig følge av grå stær-operasjon. Forverringen av synet ligger innenfor den risiko som hun som pasient må akseptere.
Pasienten har ikke rett til erstatning.