Melde til NPE eller Helsetilsynet?

Vi opplever at mange pasienter gir uttrykk for at de ikke ønsker andre skal oppleve det som de har vært gjennom, og at NPE bør sørge for at legen får en advarsel eller refs. Denne type vurdering og tilbakemelding til helsepersonell er det Helsetilsynet som har ansvaret for.

24440MEDRGB600.jpg

Skriv ut Del

Nynorsk versjon

Publisert 18 nov. 2011 - Oppdatert 18 nov. 2011

NPE behandler erstatningskrav fra pasienter som har fått en skade etter behandling i helsevesenet. Målet med pasientskadeordningen er at pasienter som opplever feilbehandling, ikke skal lide noe økonomisk tap som følge av dette.

Erstatning
NPEs utredning vil se på om det har skjedd en svikt i behandlingen og om dette har ført til et økonomisk tap for pasienten. I de tilfellene pasienten har rett til erstatning, vil saksbehandler beregne og utbetale det riktige erstatningsbeløpet.

Lære av feil
Kopi av vedtaket vil alltid bli oversendt behandlingsstedet, blant annet som et innspill til eget arbeid med kvalitetsforbedring. NPE ønsker å bidra til at helsevesenet skal lære av de feilene som skjer, men vi har ikke sanksjonsmyndighet overfor helsepersonell som er involvert i pasientskadesaker.

Sanksjoner mot helsepersonell
Det å søke erstatning i NPE innebærer altså ikke at noen myndighet vurderer om det er grunnlag for å kritisere helsepersonellet som er involvert i saken. Både behandlingsstedet selv, eller Pasient- og brukerombud kan bistå med denne type klage på behandling. I enkelte, alvorlige saker, vil det også kunne være aktuelt for pasienter å melde saken parallelt til Helsetilsynet, som så vil vurdere eventuelle reaksjoner mot behandler. Dette kan for eksempel være kritikk, skriftlig advarsel eller tap av autorisasjon.