Erstatningssaker - hjerneslag
Visste du at NPE de siste fem årene har behandlet 339 hjerneslagsaker? 104 erstatningssøkere har fått medhold i erstatningskravet, og det er utbetalt 134 millioner kroner i erstatning.
Hjerneinfarkt utgjør 73 prosent av sakene, hjerneblødning 22 prosent, mens hjerneslaget er uspesifisert i fire prosent av sakene. Menn utgjør 58 prosent av pasientene, og gjennomsnittlig alder på skadetidspunktet er 55 år.
Årsak til medhold
Svikt i diagnostikk er begrunnelse i 78 prosent av de sakene som har fått medhold. Vanligste årsak til svikt i diagnostikk er mangelfull utredning, manglende rekvirering av undersøkelser, forsinket innleggelse på sykehus eller feiltolkning av MR/CT. Svikt i behandling utgjør 16 prosent av medholdssakene. Hovedårsaken til svikt i disse sakene er svikt ved medisineringen, for eksempel i forbindelse med trombolysebehandling.
Skadeomfang
Følgene for pasientene har hovedsakelig vært hjerneskade eller forverring av hjerneskade med kognitiv svikt, motoriske utfordringer, lammelser, kommunikasjonsvansker, synsforstyrrelser og redusert balanse. 21 pasienter er registrert med dødsfall eller forkortet levetid som følge av svikt i diagnostisering eller behandling.
Årsak til avslag
Det er tre hovedårsaker til at 235 erstatningssøkere har fått avslag. 45 prosent er begrunnet med at det ikke har vært svikt i diagnostikk ut fra symptomene som forelå. 38 prosent er begrunnet med at det ikke er årsakssammenheng mellom helsehjelpen og skaden som har oppstått, og 17 prosent med at det ikke har vært svikt i behandlingen.